843 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
844 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар844 п.н.е.
DCCCXLIII п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 37
Старогрчка ера68 пред 1. олимпијада
Асирски календар3907
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1436
Берберски календар107
Будистички календар−299
Бурмански календар−1481
Византиски календар4665–4666
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
1853 или 1793
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
1854 или 1794
Коптски календар−1127 – −1126
Етиопски календар−851 – −850
Еврејски календар2917–2918
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−787 – −786
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2257–2258
Холоценски календар9157
Ирански календар1465 п.п. – 1464 п.п.
Исламски календар1510 п.х. – 1509 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1490
Мингуо-календар2755 пред Р. Кина
民前2755年
Нанакшахи−2311
Тајландски сончев календар−301 – −300
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
−717 или −1098 или −1870
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
−716 или −1097 или −1869

843 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 843. година пред новата ера, 843. од првиот милениум п.н.е., 43. од 9 век п.н.е. и четвртта од 840-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4665 и 4666 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3907 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2917 и 2918 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 90 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 843 година се протега во 1793 и 1794, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1853 и 1854 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 300 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1509 и 1508 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...