Прејди на содржината

826 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
827 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар827 п.н.е.
DCCCXXVI п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 54
Старогрчка ера51 пред 1. олимпијада
Асирски календар3924
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1419
Берберски календар124
Будистички календар−282
Бурмански календар−1464
Византиски календар4682–4683
Кинески календар癸酉(вод. петел)
1870 или 1810
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
1871 или 1811
Коптски календар−1110 – −1109
Етиопски календар−834 – −833
Еврејски календар2934–2935
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−770 – −769
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2274–2275
Холоценски календар9174
Ирански календар1448 п.п. – 1447 п.п.
Исламски календар1492 п.х. – 1491 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1507
Мингуо-календар2738 пред Р. Кина
民前2738年
Нанакшахи−2294
Тајландски сончев календар−284 – −283
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
−700 или −1081 или −1853
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
−699 или −1080 или −1852

826 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 826. година пред новата ера, 826. од првиот милениум п.н.е., 26. од 9 век п.н.е. и седма од 820-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4682 и 4683 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3924 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2934 и 2935 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 73 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 826 година се протега во 1810 и 1811, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1870 и 1871 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 283 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1491 и 1490 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...