Индијан Велс Мастерс 2010 – мажи поединечно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2010 Индијана Велс Мастерс
2009  
шампион :
  Шпанија Рафаел Надал
Шампион :   Иван Љубичич
Вице-шампион :   Енди Родик
Резултат :   7-6(3); 7-6(5)
Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „2010 Индијана Велс Мастерс.

Машкиот турнир од овој тениски настан започна во седмицата на 8 март. Ова е прв од деветте Мастерс турнири оваа година

Рафаел Надал беше минатогодишен шампион, но беше елиминиран во полуфиналето од Иван Љубичич.

После победата над Надал во полуфиналето, Иван Љубичич го победи Енди Родик во финалето со резултат 7-6(3), 7-6(5). Ова беше прво финале на Љубичи во Мастерс 1000 турнирите. Ова е и прва тутула на Љубичич во 2010

Носители[уреди | уреди извор]

Сите овие тенисер добија директно учество во втората рунда.

 1. Швајцарија Роџер Федерер (Трета рунда)
 2. Србија Новак Џокович (Четврта рунда)
 3. Шпанија Рафаел Надал (Полуфинале)
 4. Обединето Кралство Енди Мареј (Четвртфинале)
 5. Русија Николај Давиденко (Трета рунда, се откажа од учество поради скршен зглоб)
 6. Шведска Робин Содерлинг (Полуфинале)
 7. САД Енди Родик (Финале)
 8. Хрватска Марин Чилич(Втора рунда)
 9. Франција Жо-Вилфред Цонга (Четврта рунда)
 10. Шпанија Фернандо Вердаско (Трета рунда)
 11. Шпанија Хуан Карлос Фереро (Трета рунда)
 12. Франција Гаел Монфилс (Втора рунда)
 13. Шпанија Давид Ферер (Втора рунда)
 14. Чешка Радек Штепанек (Втора рунда)
 15. САД Џон Иснер (Четврта рунда)
 16. Франција Жил Симон (Втора рунда)

 1. САД Сем Кјури (Трета рунда)
 2. Шпанија Томи Робредо (Четвртфинале)
 3. Чешка Томаш Бедрух (Четвртфинале)
 4. Хрватска Иван Љубичич
 5. Аргентина Хуан Монако (Четвртфинале)
 6. Австрија Јурген Мелцер (Четврта рунда)
 7. Хрватска Иво Карлович (Втора рунда)
 8. Шпанија Алберт Монтањес (Трета рунда)
 9. Германија Филип Кохлшрајбер (Трета рунда)
 10. Бразил Томаз Белучи (Трета рунда)
 11. Кипар Маркос Багдатис (Четврта рунда)
 12. Шпанија Фелисиано Лопез (Трета рунда)
 13. Србија Виктор Троицки (Четврта рунда)
 14. Србија Јанко Типсаревич (Втора рунда, предаден)
 15. Франција Жулиен Бенату(Втора рунда)
 16. Русија Игор Андреев (Втора рунда)

Жрепка[уреди | уреди извор]

Легенда[уреди | уреди извор]


Финале[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале Полуфинале Финале
                                       
  18  Шпанија Т Робредо 3 5    
7  САД Е Родик 6 7    
  7  САД Е Родик 6 3 6  
  6  Шведска Р Содерлинг 4 6 3  
4  Обединето Кралство Е Мареј 1 64  
  6  Шведска Р Содерлинг 6 7    
    7  САД Е Родик 63 65  
  20  Хрватска И Љубичич 7 7  
  19  Чешка Томаш Бедрух 4 64    
3  Шпанија Р Надал 6 7    
3  Шпанија Р Надал 6 4 61
  20  Хрватска И Љубичич 3 6 7  
21  Аргентина Х Монако 6 2 1
  20  Хрватска И Љубичич 4 6 6  

Горна половина[уреди | уреди извор]

Секција 1[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
 
    1  Швајцарија Р Федерер 6 65 6  
   Романија В Ханеску 6 7          Романија В Ханеску 3  7 1  
   Аргентина ХИ Чела 3 64         1  Швајцарија Р Федерер 7 5 64  
   Франција А Клемент 4 6 6       27  Кипар М Багдатис 5 7 7  
   Австралија П Лучак 6 3 2        Франција А Клемент 67 1  
    27  Кипар М Багдатис 7 6    
      27  Кипар М Багдатис 5 6 4
      18  Шпанија Т Робредо 7 0 6
    18  Шпанија Т Робредо 3 6 7  
   Украина С Стакховски 6 6          Украина С Стакховски 6 3 5  
   САД В Одесник 1 4         18  Шпанија Т Робредо 6 6  
   Израел Д Села 6 6            Израел Д Села 3 0    
WC  САД Џ Лавин 2 2          Израел Д Села 6 1 6
    14  Чешка Р Штепанек 4 6 2  
 


Секција 2[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
 
    12  Франција Г Монфилс 6 2 3  
   Франција Р Гаскет 66 67          Германија С Греул 1 6 6  
   Германија С Греул 7 7            Германија С Греул        
Q  Австрија С Кубек 2 62         22  Австрија Ј Мелцер w/o      
WC  Аргентина Д Налбандиан 6 7       WC  Аргентина Д Налбандиан 4 1  
    22  Австрија Ј Мелцер 6 6    
      22  Австрија Ј Мелцер 65 4  
      7  САД Е Родик 7 6  
    30  Србија Ј Типсаревич 2 r    
   Холандија Т де Бакер 6 6          Холандија Т де Бакер 3      
   Бразил М Даниел 3 3            Холандија Т де Бакер 3 4  
Q  Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Ј-х Лу 6 6         7  САД Е Родик 6 6    
   Шпанија О Хернандез 1 2       Q  Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Ј-х Лу 4 4  
    7  САД Е Родик 6 6    
 


Секција 3[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
 
    4  Обединето Кралство Е Мареј 6 6    
WC  САД Р Џинепри 6 65 3        Италија А Сепи 4 4    
   Италија А Сепи 2 7 6       4  Обединето Кралство Е Мареј 6 7    
   Италија П Лоренци 2 5            САД М Расел 3 5    
   САД М Расел 6 7          САД М Расел 4 6 6
    32  Русија И Андреев 6 3 2  
      4  Обединето Кралство Е Мареј 6 1  
         Шпанија Н Алмагро 2 0 r
    23  Хрватска И Карлович 5 65    
   Шпанија Н Алмагро 6 6          Шпанија Н Алмагро 7 7    
   Германија М Ѕверев 3 2            Шпанија Н Алмагро 6 3 6
   САД Џ Блејк 6 6            САД Џ Блејк 4 6 3  
   Шпанија Д Химено-Травер 3 2          САД Џ Блејк 6 6  
    13  Шпанија Д Ферер 1 4    
 


Секција 4[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
 
    9  Франција Ж-В Цонга 6 6    
   Франција М Љодра 3 0       Q  Австралија М Матошевич 1 3    
Q  Австралија М Матошевич 6 6         9  Франција Ж-В Цонга 4 6 6  
Q  Бразил Р Мело 2 6 6       24  Шпанија А Монтањес 6 3 3  
   Аргентина Х Зебаљос 6 3 4     Q  Бразил Р Мело 6 4 4
    24  Шпанија А Монтањес 3 6 6  
      9  Франција Ж-В Цонга 3 4  
      6  Шведска Р Содерлинг 6 6  
    28  Шпанија Ф Лопез 3 6 6  
   Франција П-А Метју 6 6          Франција П-А Метју 6 3 4  
   Германија Б Бекер 3 1         28  Шпанија Ф Лопез 63 4  
   Германија Ф Маер 3 2         6  Шведска Р Содерлинг 7 6    
   Казахстан Е Корољов 6 6          Казахстан Е Корољов 3 4  
    6  Шведска Р Содерлинг 6 6    
 


Долна половина[уреди | уреди извор]

Секција 5[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
 
    5  Русија Н Давиденко 6 6    
   Швајцарија М Чиундели 6 3 3        Латвија Е Гулбис 4 4    
   Латвија Е Гулбис 3 6 6       5  Русија Н Давиденко        
   Уругвај П Кувас 6 7         29  Србија В Троицки w/o      
   Португалија Ф Гил 4 5          Уругвај П Кувас 0 r  
    29  Србија В Троицки 1      
      29  Србија В Троицки 1 3  
      19  Чешка Томаш Бедрух 6 6  
    19  Чешка Томаш Бедрух 7 4 6  
   Колумбија А Фала 1 2          Франција Ф Сера 5 6 4  
   Франција Ф Сера 6 6         19  Чешка Томаш Бедрух 6 6  
Q  Парагвај Р Делгадо 62 6 6       10  Шпанија Ф Вердаско 0 3    
   Германија А Бек 7 2 4     Q  Парагвај Р Делгадо 4 1  
    10  Шпанија Ф Вердаско 6 6    
 


Секција 6[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
 
    15  САД Џ Иснер 6 7    
Q  Германија Б Фау 3 3       Q  ЈАР К Андерсон 3 5    
Q  ЈАР К Андерсон 6 6         15  САД Џ Иснер 7 6    
   Италија П Старачe 1 1 r       17  САД С Кјури 63 4    
   Франција Џ Чарди 6 4          Франција Џ Чарди 3 4  
    17  САД С Кјури 6 6    
      15  САД Џ Иснер 5 6 3
      3  Шпанија Р Надал 7 3 6
    31  Франција Ж Бенату 6 65 3  
Q  САД Б Рејнолдс 6 3 4        Хрватска М Анчич 4 7 6  
   Хрватска М Анчич 4 6 6          Хрватска М Анчич 2 2  
Q  Бразил Т Алвес 5 0         3  Шпанија Р Надал 6 6    
Q  Германија Р Шутлер 7 6       Q  Германија Р Шутлер 4 4  
    3  Шпанија Р Надал 6 6    
 


Секција 7[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
 
    8  Хрватска М Чилич 61 0    
   Шпанија Г Гарсија-Лопез 4 6 7        Шпанија Г Гарсија-Лопез 7 6    
   Словачка Л Лацко 6 4 5          Шпанија Г Гарсија-Лопез 4 6 6  
WC  Шпанија К Моја 7 7         26  Бразил Т Белучи 6 2 1  
Q  САД Т Шмуцек 67 65       WC  Шпанија К Моја w/о    
    26  Бразил Т Белучи        
         Шпанија Г Гарсија-Лопез 6 2 1
      21  Аргентина Х Монако 3 6 6
    21  Аргентина Х Монако 6 7    
   Белгија О Рохус 4 6 5        Италија Ф Фоњини 4 5    
   Италија Ф Фоњини 6 1 7       21  Аргентина Х Монако 7 3 6
   САД Р Рам 1 3         11  Шпанија ХК Фереро 62 6 3  
   Австрија Д Колерер 6 6          Австрија Д Колерер 3 0  
    11  Шпанија ХК Фереро 6 6    
 


Секција 8[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
 
    16  Франција Ж Симон 5 4    
   Аргентина Л Маер 64 2       Q  Аргентина Б Дабул 7 6    
Q  Аргентина Б Дабул 7 6         Q  Аргентина Б Дабул 2 3    
   САД Т Дент 3 4         20  Хрватска И Љубичич 6 6    
WC  САД Р Харисон 6 6       WC  САД Р Харисон 2 62  
    20  Хрватска И Љубичич 6 7    
      20  Хрватска И Љубичич 7 6  
      2  Србија Н Џокович 5 3  
    25  Германија Ф Кохлшрајбер 6 6    
   Белгија К Рохус 2 5          Германија Ф Пецшнер 3 2    
   Германија Ф Пецшнер 6 7         25  Германија Ф Кохлшрајбер 3 6 63
   Германија М Берер 6 1 3       2  Србија Н Џокович 6 2 7  
   САД м Фиш 1 6 6        САД М Фиш 1 6 2
    2  Србија Н Џокович 6 0 6  
 


Надворешни врски[уреди | уреди извор]