1928 во архитектурата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Години во архитектурата
Поврзани теми од периодот

Во 1928 година во архитектурата се случиле некои значајни настани.  

Настани[уреди | уреди извор]

Градби[уреди | уреди извор]

Отворени[уреди | уреди извор]

Стокхолмска јавна библиотека

Завршени[уреди | уреди извор]

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Олимпискиот стадион во Амстердам

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Official website.
  2. Graf, Victor (February 5, 1978). „A.E. Doyle: He set the trend of Portland architecture in the '20s“. The Sunday Oregonian. Northwest Magazine section, pp. 4–7.