2000 во архитектурата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Години во архитектурата
Поврзани теми од периодот
Музеј на поп-културата (Сиетл)

2000 година во архитектурата содржи некои значајни настани.

Годината „2000 во архитектурата“ вклучува некои значајни архитектонски настани и нови згради.

Настани[уреди | уреди извор]

Згради и градби[уреди | уреди извор]

Отворени згради[уреди | уреди извор]

Податотека:The Lowry main entry.jpg
Лори театар и галериски центар во Салфорд, Англија
Музеј на поп култура во Сиетл

Зградите се завршени[уреди | уреди извор]

Награди[уреди | уреди извор]

Смртни случаи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Предлошка:Рефлиста