Бакминстер Фулер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бакминстер Фулер
220px
Ричард Бакминстер Фулер, 1917
Роден(а) јули 12, 1895(1895-07-12)
Милтон, Масачусетс, САД
Починал(а) јули 1, 1983(1983-07-01) (воз. 87 г.)
Лос Анџелес, САД
Занимање дизајнер, автор, архитект
Сопружник Ана Хевлет
Деца Алегра Фулер Снидер и Александра

Ричард Бакминстер Фулер (12 јули 1895 - 1 јули 1983) бил американски архитект, инженер, автор, дизајнер и друго. Фулер издал повеќе од 30 книги.