Олимпија (Вашингтон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Олимпија
Olympia
Местоположба
Местоположба на Олимпија
Местоположба на Олимпија
Општи податоци
Име
- изворно
Олимпија
  Olympia
Основан 28 јануари, 1859
Поштенски број 98500-98599
Повикувачки број 360
Официјална страница http://www.olympiawa.gov
Управа
Земја САД
Сојузна држава Вашингтон
Округ Турстон
Градоначалник Даг Мах
Географија
Површина
- копно
- вода
48.0 км²
43.3 км2
4.7 км2
Надморска височина 29 м
Население
Население 46,478 (2010)
Густина 1,006.98 ж/км²


Олимпија (англиски: Olympia) е главен град на американската сојузна држава Вашингтон. Според пописот извршен во 2010 година во градот живееле 42.514 жители.