117 Ломија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

117 Ломија е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 12 септември, 1871 година од страна на Алфонс Борели.

117 ломија
Откривање
Откривач Алфонс Борели
Откриено 12 септември, 1871
Ознаки
 
Главен астероиден појас
Орбитални особености
Епоха 31 декември, 2006 (JD 2454100.5)
Апхел 460.170 Gm (3.076 AU)
Перихел 434.790 Gm (2.906 AU)
447.480 Gm (2.991 AU)
Занесување 0.028
1889.604 d (5.17 a)
17.22 km/s
0.674°
Наклон 14.928°
348.991°
62.315°
Физички особености
Димензии 148.7 km
Маса 3.4×1018 kg
Средна густина
? g/cm³
0.0416 m/s²
0.0786 km/s
? d
Албедо ?
Температура ~161 K
Спектрален тип
C
7.95

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]