116 Сирона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

116 Сирона е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 8 септември, 1871 година од страна на Кристијан Хајнрих Фридрих Петерс.

116 Сирона
Откривање
Откривач Кристијан Хајнрих Фридрих Петерс
Откриено 8 септември, 1871
Ознаки
 
Главен астероиден појас
Орбитални особености
Епоха 31 декември, 2006 (JD 2454100.5)
Апхел 471.228 Gm (3.150 AU)
Перихел 357.318 Gm (2.389 AU)
414.273 Gm (2.769 AU)
Занесување 0.137
1683.220 d (4.61 a)
17.81 km/s
340.279°
Наклон 3.569°
64.036°
93.119°
Физички особености
Димензии 71.7 km
Маса 3.9×1017 kg
Средна густина
? g/cm³
0.0200 m/s²
0.0379 km/s
? d
Албедо ?
Температура ~167 K
Спектрален тип
S
7.82

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]