Прејди на содржината

Чрни Врх (Идрија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чрни Врх
Črni Vrh
Поглед на Чрни Врх
Чрни Врх is located in Slovenia
Чрни Врх
Чрни Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′19.4″N 14°2′43″E / 45.922056° СГШ; 14.04528° ИГД / 45.922056; 14.04528
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаИдрија
Површина
 • Вкупна5,98 км2 (2,31 ми2)
Надм. вис.&10000000000000683000000683 м
Население (2020)
 • Вкупно683
 • Густина110/км2 (300/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5274

Чрни Врх (словенечки: Črni Vrh) — населба во Општина Идрија во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.

Кај населбата се наоѓа опсерваторијата „Чрни Врх“ каде се откриени голем број астероиди.