Прејди на содржината

Идријски Лог

Од Википедија — слободната енциклопедија
Идријски Лог
Idrijski Log
Поглед на Идријски Лог
Идријски Лог is located in Slovenia
Идријски Лог
Идријски Лог
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′41.1″N 14°2′14.6″E / 45.961417° СГШ; 14.037389° ИГД / 45.961417; 14.037389
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаИдрија
Површина
 • Вкупна11,67 км2 (4,51 ми2)
Надм. вис.&10000000000000650000000650 м
Население (2020)
 • Вкупно85
 • Густина7,3/км2 (19/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5274

Идријски Лог (словенечки: Idrijski Log) — населба во Општина Идрија во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.