Прејди на содржината

Годович

Од Википедија — слободната енциклопедија
Годович
Godovič
Поглед на Годович
Годович is located in Slovenia
Годович
Годович
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′52.4″N 14°4′52.3″E / 45.964556° СГШ; 14.081194° ИГД / 45.964556; 14.081194
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаИдрија
Површина
 • Вкупна15,13 км2 (5,84 ми2)
Надм. вис.&10000000000000595000000595,0 м
Население (2020)
 • Вкупно735
 • Густина49/км2 (130/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5275

Годович (словенечки: Godovič) — населба во Општина Идрија во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.