Прејди на содржината

Горењи Врсник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горењи Врсник
Gorenji Vrsnik
Горењи Врсник is located in Slovenia
Горењи Врсник
Горењи Врсник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′24.5″N 14°5′21.8″E / 46.023472° СГШ; 14.089389° ИГД / 46.023472; 14.089389
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаИдрија
Површина
 • Вкупна2,79 км2 (1,08 ми2)
Надм. вис.&10000000000000716600000716,6 м
Население (2020)
 • Вкупно128
 • Густина46/км2 (120/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5281

Горењи Врсник (словенечки: Gorenji Vrsnik) — населба во Општина Идрија во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.