Прејди на содржината

Рејцов Грич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рејцов Грич
Рејцов Грич
Рејцов Грич is located in Slovenia
Рејцов Грич
Рејцов Грич
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′5.4″N 13°59′1.8″E / 46.001500° СГШ; 13.983833° ИГД / 46.001500; 13.983833
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаИдрија
Површина
 • Вкупна1,1 км2 (0,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000854000000854 м
Население (2020)
 • Вкупно13
 • Густина12/км2 (31/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5280

Рејцов Грич (словенечки: Rejcov Grič) — населба во Општина Идрија во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.