Прејди на содржината

Задлог

Од Википедија — слободната енциклопедија
Задлог
Zadlog
Задлог is located in Slovenia
Задлог
Задлог
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′11.4″N 14°0′31.7″E / 45.936500° СГШ; 14.008806° ИГД / 45.936500; 14.008806
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаИдрија
Површина
 • Вкупна11,67 км2 (4,51 ми2)
Надм. вис.&10000000000000714899999714,9 м
Население (2020)
 • Вкупно288
 • Густина25/км2 (64/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5274

Задлог (словенечки: Zadlog) — населба во Општина Идрија во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.