Прејди на содржината

Идријска Бела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Идријска Бела
Idrijska Bela
Идријска Бела is located in Slovenia
Идријска Бела
Идријска Бела
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′19.8″N 13°58′46″E / 45.955500° СГШ; 13.97944° ИГД / 45.955500; 13.97944
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаИдрија
Површина
 • Вкупна25,1 км2 (9,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000414699999414,7 м
Население (2020)
 • Вкупно68
 • Густина2,7/км2 (7,0/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5280

Идријска Бела (словенечки: Idrijska Bela) — населба во Општина Идрија во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.