Прејди на содржината

Идријске Крнице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Идријске Крнице
Idrijske Krnice
Поглед на Идријске Крнице
Идријске Крнице is located in Slovenia
Идријске Крнице
Идријске Крнице
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′3.5″N 13°58′43.8″E / 46.050972° СГШ; 13.978833° ИГД / 46.050972; 13.978833
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаИдрија
Површина
 • Вкупна12,35 км2 (4,77 ми2)
Надм. вис.&10000000000000959899999959,9 м
Население (2020)
 • Вкупно137
 • Густина11/км2 (29/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5281

Идријске Крнице (словенечки: Idrijske Krnice) — населба во Општина Идрија во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.