Прејди на содржината

Кањи Дол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кањи Дол
Kanji Dol
Кањи Дол is located in Slovenia
Кањи Дол
Кањи Дол
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′59.2″N 14°2′55.5″E / 45.899778° СГШ; 14.048750° ИГД / 45.899778; 14.048750
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаИдрија
Површина
 • Вкупна3,63 км2 (1,40 ми2)
Надм. вис.&10000000000000897299999897,3 м
Население (2020)
 • Вкупно6
 • Густина1,7/км2 (4,3/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5274

Кањи Дол (словенечки: Kanji Dol) — населба во Општина Идрија во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.