Прејди на содржината

Ледине (Идрија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ледине
Ledine
Поглед на Ледине
Ледине is located in Slovenia
Ледине
Ледине
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′25.7″N 14°3′17.6″E / 46.040472° СГШ; 14.054889° ИГД / 46.040472; 14.054889
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаИдрија
Површина
 • Вкупна3,18 км2 (1,23 ми2)
Надм. вис.&10000000000000776899999776,9 м
Население (2020)
 • Вкупно108
 • Густина34/км2 (88/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5281

Ледине (словенечки: Ledine) — населба во Општина Идрија во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.