Прејди на содржината

Мрзли Врх (Идрија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мрзли Врх
Mrzli Vrh
Поглед на Мрзли Врх
Мрзли Врх is located in Slovenia
Мрзли Врх
Мрзли Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′22.6″N 14°3′12.4″E / 46.056278° СГШ; 14.053444° ИГД / 46.056278; 14.053444
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаИдрија
Површина
 • Вкупна3,15 км2 (1,22 ми2)
Надм. вис.&10000000000000961700000961,7 м
Население (2020)
 • Вкупно45
 • Густина14/км2 (37/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5281

Мрзли Врх (словенечки: Mrzli Vrh) — населба во Општина Идрија во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.