Прејди на содржината

Ломе (Словенија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ломе
Lome
Поглед на Ломе
Ломе is located in Slovenia
Ломе
Ломе
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′4.8″N 14°4′4.7″E / 45.918000° СГШ; 14.067972° ИГД / 45.918000; 14.067972
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаИдрија
Површина
 • Вкупна11,01 км2 (4,25 ми2)
Надм. вис.&10000000000000654600000654,6 м
Население (2020)
 • Вкупно117
 • Густина11/км2 (28/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5274

Ломе (словенечки: Lome) — населба во Општина Идрија во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.