Прејди на содржината

Масоре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Масоре
Masore
Масоре is located in Slovenia
Масоре
Масоре
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′6.4″N 13°58′14.8″E / 46.068444° СГШ; 13.970778° ИГД / 46.068444; 13.970778
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаИдрија
Површина
 • Вкупна8,38 км2 (3,24 ми2)
Надм. вис.&10000000000000827200000827,2 м
Население (2020)
 • Вкупно63
 • Густина7,5/км2 (19/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5281

Масоре (словенечки: Masore) — населба во Општина Идрија во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.