Прејди на содржината

Сподња Каномља

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сподња Каномља
Spodnja Kanomlja
Поглед на Сподња Каномља
Сподња Каномља is located in Slovenia
Сподња Каномља
Сподња Каномља
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′1.5″N 14°0′20.3″E / 46.033750° СГШ; 14.005639° ИГД / 46.033750; 14.005639
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаИдрија
Површина
 • Вкупна5,11 км2 (1,97 ми2)
Надм. вис.&10000000000000358000000358 м
Население (2020)
 • Вкупно260
 • Густина51/км2 (130/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5281

Сподња Каномља (словенечки: Spodnja Kanomlja) — населба во Општина Идрија во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.