Прејди на содржината

Горења Каномља

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горења Каномља
Gorenja Kanomlja
Горења Каномља is located in Slovenia
Горења Каномља
Горења Каномља
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′6.3″N 13°54′59.6″E / 46.051750° СГШ; 13.916556° ИГД / 46.051750; 13.916556
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаИдрија
Површина
 • Вкупна12,95 км2 (5,00 ми2)
Надм. вис.&10000000000000555799999555,8 м
Население (2020)
 • Вкупно132
 • Густина10/км2 (26/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5281

Горења Каномља (словенечки: Gorenja Kanomlja) — населба во Општина Идрија во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.