Прејди на содржината

Предгриже

Од Википедија — слободната енциклопедија
Предгриже
Predgriže
Предгриже is located in Slovenia
Предгриже
Предгриже
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′51″N 14°3′38.2″E / 45.93083° СГШ; 14.060611° ИГД / 45.93083; 14.060611
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаИдрија
Површина
 • Вкупна7,88 км2 (3,04 ми2)
Надм. вис.&10000000000000662299999662,3 м
Население (2020)
 • Вкупно150
 • Густина19/км2 (49/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5274

Предгриже (словенечки: Predgriže) — населба во Општина Идрија во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.