Прејди на содржината

Мрзли Лог

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мрзли Лог
Mrzli Log
Мрзли Лог is located in Slovenia
Мрзли Лог
Мрзли Лог
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′15.4″N 13°58′17.9″E / 45.937611° СГШ; 13.971639° ИГД / 45.937611; 13.971639
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаИдрија
Површина
 • Вкупна6,9 км2 (2,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000900899999900,9 м
Население (2020)
 • Вкупно24
 • Густина3,5/км2 (9,0/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5274

Мрзли Лог (словенечки: Mrzli Log) — населба во Општина Идрија во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.