Прејди на содржината

Корита (Идрија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Корита
Korita
Поглед на Корита
Корита is located in Slovenia
Корита
Корита
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′36.3″N 14°4′30.9″E / 46.043417° СГШ; 14.075250° ИГД / 46.043417; 14.075250
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаИдрија
Површина
 • Вкупна0,85 км2 (0,33 ми2)
Надм. вис.&10000000000000818100000818,1 м
Население (2020)
 • Вкупно22
 • Густина26/км2 (67/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5281

Корита (словенечки: Korita) — населба во Општина Идрија во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.