Прејди на содржината

Јелични Врх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јелични Врх
Jelični Vrh
Јелични Врх is located in Slovenia
Јелични Врх
Јелични Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′37.3″N 14°3′59.6″E / 45.977028° СГШ; 14.066556° ИГД / 45.977028; 14.066556
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаИдрија
Површина
 • Вкупна9,14 км2 (3,53 ми2)
Надм. вис.&10000000000000640000000640 м
Население (2020)
 • Вкупно120
 • Густина13/км2 (34/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5275, 5280

Јелични Врх (словенечки: Jelični Vrh) — населба во Општина Идрија во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.