Прејди на содржината

Јаворник (Идрија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јаворник
Javornik
Јаворник is located in Slovenia
Јаворник
Јаворник
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′37″N 14°4′29.6″E / 45.89361° СГШ; 14.074889° ИГД / 45.89361; 14.074889
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаИдрија
Површина
 • Вкупна7,46 км2 (2,88 ми2)
Надм. вис.&100000000000011399000001,139,9 м
Население (2020)
 • Вкупно1
 • Густина0,13/км2 (0,35/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5274

Јаворник (словенечки: Javornik) — населба во Општина Идрија во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.