Прејди на содржината

Идршек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Идршек
Idršek
Поглед на Идршек
Идршек is located in Slovenia
Идршек
Идршек
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′46.7″N 14°3′31.8″E / 46.012972° СГШ; 14.058833° ИГД / 46.012972; 14.058833
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаИдрија
Површина
 • Вкупна4,69 км2 (1,81 ми2)
Надм. вис.&10000000000000723600000723,6 м
Население (2020)
 • Вкупно35
 • Густина7,5/км2 (19/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5281

Идршек (словенечки: Idršek) — населба во Општина Идрија во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.