Прејди на содржината

Војско (Идрија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Војско
Vojsko
Поглед на Војско
Војско is located in Slovenia
Војско
Војско
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′25.1″N 13°54′12.2″E / 46.023639° СГШ; 13.903389° ИГД / 46.023639; 13.903389
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаИдрија
Површина
 • Вкупна41,22 км2 (15,92 ми2)
Надм. вис.&100000000000010832999991,083,3 м
Население (2020)
 • Вкупно247
 • Густина6,0/км2 (16/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5280

Војско (словенечки: Vojsko) — населба во Општина Идрија во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.