Прејди на содржината

Чековник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чековник
Čekovnik
Поглед на Чековник
Чековник is located in Slovenia
Чековник
Чековник
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′46.3″N 13°59′17.4″E / 45.979528° СГШ; 13.988167° ИГД / 45.979528; 13.988167
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаИдрија
Површина
 • Вкупна17,5 км2 (6,8 ми2)
Надм. вис.{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „о“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „о“
}}
од 640 до 900 м
Население (2020)
 • Вкупно128
 • Густина7,3/км2 (19/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5280

Чековник (словенечки: Čekovnik) — населба во Општина Идрија во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.