Поток (Идрија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поток
Potok
Skyline of Поток
Поток is located in Slovenia
Поток
Поток
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′52.7″N 14°7′42.8″E / 45.981306° СГШ; 14.128556° ИГД / 45.981306; 14.128556
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаИдрија
Површина
 • Вкупна1,44 км2 (0,56 ми2)
Надм. вис.&10000000000000746600000746,6 м
Население (2020)
 • Вкупно24
 • Густина17/км2 (43/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1373

Поток (словенечки: Potok) — населба во Општина Идрија во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.