Црници (Лешок)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црници
археолошко наоѓалиште
Црници is located in Македонија
Црници
Местоположба на Црници во Македонија
Местоположба 42°3′50″N 21°1′58″E / 42.06389° СГШ; 21.03278° ИГД / 42.06389; 21.03278Координати: 42°3′50″N 21°1′58″E / 42.06389° СГШ; 21.03278° ИГД / 42.06389; 21.03278
Основни податоци
Име Црници
Место Лешок
Општина Теарце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црнициархеолошко наоѓалиште во Тетовското село Лешок. Претставува некропола од римското време. Се наоѓа на околу 1&nbspкм јужно од селото, во овоштарникот на ЗИК „Тетово“. Во 1970 година со земјоделските работи биле откриени обработени блокови од мермер, плоча со грчки натпис од мермер и женска глава, исто така изработена од мермер. Наодите се чуваат во Музејот на тетовскиот крај.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Кале - населба од доцноантичко време и среден век;
  • Два Бреста - населба од римско време;
  • Лешочко депо - депо на средновековсни монети;
  • Пепело - населба од римско време;
  • Црквиште - црква од среден век;
  • Леска - населба од доцноантичко време и базилика ос трарохристијанско време;
  • Млака - некропола од среден век;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069