Градиште (Теарце)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 42°4′27″N 21°3′9″E / 42.07417° СГШ; 21.05250° ИГД / 42.07417; 21.05250Координати: 42°4′27″N 21°3′9″E / 42.07417° СГШ; 21.05250° ИГД / 42.07417; 21.05250
Основни податоци
Место Теарце
Општина Теарце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во тетовското село Теарце. Претставува утврдена населба од доцноантичкото време. Се наоѓа на северниот раб на селото, на местото каде се издига височинка со стрмни падини и зарамнето плато на кое се гледаат остатоци од бедем, фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и многу камења.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069