Долги Грм (Слатино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долги Грм
археолошко наоѓалиште
Долги Грм is located in Археолошки локалитет во Македонија
Долги Грм
Долги Грм
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 42°4′4″N 21°2′15″E / 42.06778° СГШ; 21.03750° ИГД / 42.06778; 21.03750Координати: 42°4′4″N 21°2′15″E / 42.06778° СГШ; 21.03750° ИГД / 42.06778; 21.03750
Основни податоци
Име Долги Грм
Место Слатино (Тетовско)
Општина Теарце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (вила рустика).svg вила рустика

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Долги Грм е археолошки локалитет во Тетовското село Слатино. Локалитетот претставува вила рустика од римско време. Се наоѓа во месноста „Св. Недела“, оддалечена 2,5 km југоисточно од селото, на патот што води за селото Ратае. На овој простор со археолошките ископувања во 1953/54 година бил откриен квалитетно граден објект со 4 простории од кои во едната имало префурниум и хипокаустна конструкција под подот, како и одводен канал. Веројатно се работи за луксузна бања со траги од ѕидна декорација во рамките на една богата вила рустика. Најдени се садови убаво и грубо работени, две геми и друг градежен материјал. .[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069