Чалија - Стојанов Дол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чалија - Стојанов Дол
археолошко наоѓалиште
Чалија - Стојанов Дол is located in Археолошки локалитет во Македонија
Чалија - Стојанов Дол
Чалија - Стојанов Дол
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 42°6′24″N 21°6′32″E / 42.10667° СГШ; 21.10889° ИГД / 42.10667; 21.10889Координати: 42°6′24″N 21°6′32″E / 42.10667° СГШ; 21.10889° ИГД / 42.10667; 21.10889
Основни податоци
Име Чалија - Стојанов Дол
Место Нераште
Општина Теарце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Чалија - Стојанов Дол е археолошки локалитет во Тетовското село Нераште. Локалитетот претставува населба од доцноантичкото време. Се наоѓа на еден простор југоисточно од селото, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069