Леска (Лешок)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Леска
археолошко наоѓалиште
Леска is located in Археолошки локалитет во Македонија
Леска
Леска
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 42°3′50″N 21°1′58″E / 42.06389° СГШ; 21.03278° ИГД / 42.06389; 21.03278Координати: 42°3′50″N 21°1′58″E / 42.06389° СГШ; 21.03278° ИГД / 42.06389; 21.03278
Основни податоци
Име Леска
Место Лешок
Општина Теарце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика

Период доцноантичко време
старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Леска е археолошки локалитет во Тетовското село Лешок. Локалитетот претставува населба - викус од доцноантичкото време и базилика од старохристијанското време. Се наоѓа на 800 m јужно од тврдината Кале, каде по површината на нивите се среќава множество фрагменти од керамички садови, питоси, делови од мермерни столбови и капители. Најдени се три депоа на бронзени монети од V, VI, X и XI век (скифати), што се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Кале - населба од доцноантичко време и среден век;
  • Два Бреста - населба од римско време;
  • Пепело - населба од римско време;
  • Црквиште - црква од среден век;
  • Црници - некропола од римско време;
  • Депо - депо од среден век;
  • Млака - некропола од среден век;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069