Млака (Лешок)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Млака
археолошко наоѓалиште
Млака is located in Археолошки локалитет во Македонија
Млака
Млака
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 42°3′50″N 21°1′58″E / 42.06389° СГШ; 21.03278° ИГД / 42.06389; 21.03278Координати: 42°3′50″N 21°1′58″E / 42.06389° СГШ; 21.03278° ИГД / 42.06389; 21.03278
Основни податоци
Име Млака
Место Лешок
Општина Теарце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Млака е археолошки локалитет во Тетовското село Лешок. Локалитетот претставува некропола од средниот век. Се наоѓа на една мала височинка западно од селото, каде при орањето на нивите биле откриени гробови градени од камени плочи, со ориентација запад-исток, без гробни прилози.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Кале - населба од доцноантичко време и среден век;
  • Два Бреста - населба од римско време;
  • Лешочко депо - депо на средновековсни монети;
  • Пепело - населба од римско време;
  • Црквиште - црква од среден век;
  • Леска - населба од доцноантичко време и базилика ос трарохристијанско време;
  • Црници - некропола од римско време;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069