Прејди на содржината

Црквиште (Теарце)

Координати: 42°4′27″N 21°3′9″E / 42.07417° СГШ; 21.05250° ИГД / 42.07417; 21.05250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште

Карта

Местоположба 42°4′27″N 21°3′9″E / 42.07417° СГШ; 21.05250° ИГД / 42.07417; 21.05250
Основни податоци
Место Теарце
Општина Теарце
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во тетовското село Теарце. Претставува средновековна црква со некропола. Се наоѓа во непосредната близина на железничката станица, каде при изградбата на пругата во 1952 година бил откриен дел од темелите на црква и 30 гроба градени од камени плочи, со насоченост запад-исток. Во гробовите имало белезици, прстени од бронза и други прилози, кои не се зачувани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069