Селиште (Брезно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селиште
археолошко наоѓалиште
Селиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Селиште
Селиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 42°5′8″N 21°2′20″E / 42.08556° СГШ; 21.03889° ИГД / 42.08556; 21.03889Координати: 42°5′8″N 21°2′20″E / 42.08556° СГШ; 21.03889° ИГД / 42.08556; 21.03889
Основни податоци
Име Селиште
Место Брезно
Општина Теарце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Селиште е археолошки локалитет во Тетовското село Брезно. Локалитетот претставува средновековна црква со некропола. Се наоѓа на 1 km западно од селото, каде постои црква во урнатини и околу неа гробови од камени плочи. Црквата има димензии од 6 х 4 m и е градена од кршен камен и варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069