Марена (Теарце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марена is located in Македонија
Марена
Местоположба на Марена во Македонија
Местоположба 42°4′27″N 21°3′9″E / 42.07417° СГШ; 21.05250° ИГД / 42.07417; 21.05250Координати: 42°4′27″N 21°3′9″E / 42.07417° СГШ; 21.05250° ИГД / 42.07417; 21.05250
Основни податоци
Место Теарце
Општина Теарце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период римско време
среден век
Портал „Археологија“

Маренаархеолошко наоѓалиште во тетовското село Теарце. Претставува населба од римското време и средновековна црква. Се наоѓа на околу 500 м јужно од селото, во нивите што се наоѓаат под патот, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал. Во 1954 година, со истражувањата извршени од Археолошкиот музеј од Скопје на чело со Блага Алексова, биле откриени урнатини од еднокорабна црква со нартекс и остатоци од живопис. Денес таа е возобновена и е посветена на Св. Марена. Од наоѓалиштето потекнува надгробна плоча со латински натпис која се чува во Музејот на тетовскиот крај.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069