Црквиште (Доброште)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 42°6′11″N 21°4′40″E / 42.10306° СГШ; 21.07778° ИГД / 42.10306; 21.07778Координати: 42°6′11″N 21°4′40″E / 42.10306° СГШ; 21.07778° ИГД / 42.10306; 21.07778
Основни податоци
Место Доброште
Општина Теарце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период доцен среден век
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во тетовското село Доброште. Претставува црква од доцниот среден век. Се наоѓа северно од селото, во непосредната близина на денешната црква, каде се наоѓаат остатоци од стара еднокорабна црква што била посветена на Св. Никола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069