Два Бреста (Лешок)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Два Бреста
археолошко наоѓалиште
Два Бреста is located in Археолошки локалитет во Македонија
Два Бреста
Два Бреста
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 42°3′50″N 21°1′58″E / 42.06389° СГШ; 21.03278° ИГД / 42.06389; 21.03278Координати: 42°3′50″N 21°1′58″E / 42.06389° СГШ; 21.03278° ИГД / 42.06389; 21.03278
Основни податоци
Име Два Бреста
Место Лешок
Општина Теарце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Два Бреста е археолошки локалитет во Тетовското село Лешок. Локалитетот претставува населба од римското време. Се наоѓа на 2 km јужно од селото, под патот Тетово-Вратница, од неговата лева страна. Во 1953 година, за времето на садење на овоштарник биле откриени остатоци од темели на повеќе објекти и водоводна мрежа. Истата година и во 1979 година се извршени археолошки истражувања од страна на Музејот на Македонија и Музејот на тетовскиот крај при што е откриена и истражена вила рустика. Денес на површината сè уште се среќаваат фрагменти од керамички садови, луцерни, стаклени садови. Најдени се предмети од накит и монети од II-III век[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Кале - населба од доцноантичко време и среден век;
  • Леска - населба и базилика од доцна антика и старихристијаско време;
  • Пепело - населба од римско време;
  • Црквиште - црква од среден век;
  • Црници - некропола од римско време;
  • Депо - депо од среден век;
  • Млака - некропола од среден век;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069