Прејди на содржината

Бигор Слатински

Координати: 42°4′27″N 21°3′9″E / 42.07417° СГШ; 21.05250° ИГД / 42.07417; 21.05250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бигор Слатински

Карта

Местоположба 42°4′27″N 21°3′9″E / 42.07417° СГШ; 21.05250° ИГД / 42.07417; 21.05250
Основни податоци
Место Теарце
Општина Теарце
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Бигор Слатинскиархеолошко наоѓалиште во тетовското село Теарце. Претставува населба од доцноантичкото време. Се наоѓа на околу 500 м западно од селото во локалното популарно место Бигур[1], каде со земјоделските работи во нивите сопствениците откриле темели од ѕидови на повеќе објекти. На површината има голем број фрагменти од керамички садови, питоси и грамади од градежен материјал. Во 1954 година било извршено заштитно ископување.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Бигур, с.Теарце“. Крале Марко. Посетено на 2011-02-09.
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069