Св. Врачи (Глоѓи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Врачи
археолошко наоѓалиште
Св. Врачи is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Врачи
Св. Врачи
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 42°5′25″N 21°3′50″E / 42.09028° СГШ; 21.06389° ИГД / 42.09028; 21.06389Координати: 42°5′25″N 21°3′50″E / 42.09028° СГШ; 21.06389° ИГД / 42.09028; 21.06389
Основни податоци
Име Св. Врачи
Место Глоѓи
Општина Теарце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Врачи е археолошки локалитет во Тетовското село Глоѓи. Локалитетот претставува средновековна црква со некропола. Се наоѓа северно од селото, на мала височинка, каде се наоѓаат остатоци од еднокорабна црква и околу неа камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069