Пепело (Лешок)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пепело
археолошко наоѓалиште
Пепело is located in Археолошки локалитет во Македонија
Пепело
Пепело
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 42°3′50″N 21°1′58″E / 42.06389° СГШ; 21.03278° ИГД / 42.06389; 21.03278Координати: 42°3′50″N 21°1′58″E / 42.06389° СГШ; 21.03278° ИГД / 42.06389; 21.03278
Основни податоци
Име Пепело
Место Лешок
Општина Теарце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Пепело е археолошки локалитет во Тетовското село Лешок. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа во нивите што се наоѓаат на околу 4 km југоисточно од селото, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Кале - населба од доцноантичко време и среден век;
  • Два Бреста - населба од римско време;
  • Лешочко депо - депо на средновековсни монети;
  • Црквиште - црква од среден век;
  • Црници - некропола од римско време;
  • Леска - населба од доцноантичко време и базилика ос трарохристијанско време;
  • Млака - некропола од среден век;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069