Лешочко депо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лешочко депо
археолошко наоѓалиште
Лешочко депо is located in Археолошки локалитет во Македонија
Лешочко депо
Лешочко депо
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 42°3′50″N 21°1′58″E / 42.06389° СГШ; 21.03278° ИГД / 42.06389; 21.03278Координати: 42°3′50″N 21°1′58″E / 42.06389° СГШ; 21.03278° ИГД / 42.06389; 21.03278
Основни податоци
Име Лешочко депо
Место Лешок
Општина Теарце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Лешочкото Депо е археолошки локалитет во Тетовското село Лешок. Локалитетот претставува депо на средновековни монети. Во атарот на селото случајно се откопани 270 бакарни скифати од XII-XIII век. Монетите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Кале - населба од доцноантичко време и среден век;
  • Два Бреста - населба од римско време;
  • Пепело - населба од римско време;
  • Црквиште - црква од среден век;
  • Црници - некропола од римско време;
  • Леска - населба од доцноантичко време и базилика ос трарохристијанско време;
  • Млака - некропола од среден век;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069