Железничка Станица (Теарце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Железничка Станица
археолошко наоѓалиште
Железничка Станица is located in Македонија
Железничка Станица
Местоположба на Железничка Станица во Македонија
Местоположба 42°4′27″N 21°3′9″E / 42.07417° СГШ; 21.05250° ИГД / 42.07417; 21.05250Координати: 42°4′27″N 21°3′9″E / 42.07417° СГШ; 21.05250° ИГД / 42.07417; 21.05250
Основни податоци
Место Теарце
Општина Теарце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Железничка Станицаархеолошко наоѓалиште во тетовското село Теарце. Претставува утврдена населба од римското време. Се наоѓа на околу 12 км јужно од селото, каде при изградбата на железничката пруга Тетово-Скопје биле откриени објекти градени од кршен камен и варов малтер. По површината има фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069