Разлика помеѓу преработките на „Витамин“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 7 бајти ,  пред 9 години
с
| 1922 || Витамин E ([[Токоферол]])|| Масло од никулецот од житото, </br> нерафинирани растителни масла
|-
| 1926 || [[Витамин B12Кобаламин|VitaminВитамин B<sub>12</sub>]] (Кобаламини) || [[Црн дроб]], [[јајца]], </br> животински производи
|}
Вредноста да се јаде посебна храна за да се одржи здравјето била позната уште многу пред витамините да бидат идентификувани. Античките Египќани знаеле дека еден човек хранејќи се со [[црн дроб]] може да се излекува од [[ноќно слепило]], болест за која сега се знае е предизвикана од недостиг на [[витамин А]].<ref name="Challem"/> Развојот на прекуокеанските патувања во текот на ренесансата, резултирал со подолги периоди без пристап на свежо овошје и зеленчук и голем дел од луѓето на бродовите се разболувале поради недостиг на витамини.

Прегледник